MoneyHub

EKP president Christine Lagarde Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters

Euroopa Keskpank on leevendanud survet laenuvõtjatele kogu eurotsoonis, vähendades esimest korda peaaegu viie aasta jooksul oma peamist intressimäära.

Tuginedes inflatsiooni püsivale langusele, teatas EKP hoiuseintressimäära vähendamisest 3,75%-le, võrreldes rekordiliselt kõrge 4%-ga. Sellega edestab Euroopa USA Föderaalreservi ja Inglismaa keskpanka, kes ei ole veel intressimäärasid alandanud.

Finantsturud ootasid innukalt esimest euroala kärpimist alates 2019. aasta septembrist. See mõjutab ka EKP põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäära, mis langes 4,5%-lt 4,25%-le.

Analüütikud prognoosisid laenukulude vähendamist EKP juunikuisel kohtumisel, kuna keskpank oli valmis pakkuma euroala majandusele rohkem toetust pärast majandusseisaku perioodi mis järgnes Venemaa sissetungile Ukrainasse.

EKP teatas: “Intressimäärade hoidmine kõrgel üheksa kuud on aidanud inflatsiooni alla suruda. Nüüd on asjakohane rahapoliitika piiramise määra mõõdukamaks muuta.”

Dean Turner, euroala peaökonomist UBS Global Wealth Management’ist, ütles, et inflatsiooniväljavaated, millele viitavad EKP viimased prognoosid, viitavad edasistele intressimäärade alandamistele veel sel aastal.

Turner ütles: “Loomulikult on EKP järgmise sammu ajastus ebakindel, kuna see sõltub sissetulevatest andmetest. Kuid kuna inflatsioonidünaamika on kindlalt käimas, peaks EKP koos teiste keskpankadega tundma end piisavalt kindlalt et leevendada poliitikat, tõenäoliselt kiirusega üks kärbe kvartali kohta.”

EKP ootab siiski, et inflatsioon on sel aastal ja 2025. aastal veidi kõrgem, kui ta märtsis prognoosis. Ta ütles, et inflatsioon on 2024. aastal keskmiselt 2,5% ja 2025. aastal 2,2%, võrreldes prognoosituga vastavalt 2,3% ja 2% .

0 0 hääled
Article Rating
Teavitage
guest

0 Comments
Inline tagasiside
Vaata kõiki kommentaare
0
Tahaksin teie mõtteid, palun kommenteerige.x