MoneyHub

18 alternatiivset investeeringut, mida investorid peaksid kaaluma

Man looking at artwork to buy

Leiutajate investeerimisvõimalused muutuvad üha raskemaks, et saada paremat tulu. Alternatiivsed investeeringud on mitmed võimalused, mis pakuvad korralikku tulu. Kuid kas alternatiivne investeerimine on riskantsem?

Vaatame lühidalt küsimusi:

  • Mis on alternatiivne investeering?
  • Millised on alternatiivsete investeeringute võimalikud eelised?
  • Mida peaks teadma enne alternatiivse investeerimise kaalumist
  • 18 alternatiivset investeeringut, mida kaaluda
  • Kas alternatiivne investeerimine on riskantne?

Leiutajatel on üha raskem investeerida, et saada paremat tulu. Siiski on ka häid uudiseid. Väljaspool aktsiate, võlakirjade, fondide ja muude valmispakettide maailma peaksid investorid kaaluma alternatiivseid investeerimisvahendeid.

Alternatiivsete investeeringute hulka kuuluvad riskikapital, erakapital, p2p-investeeringud, riskifondid, kinnisvarainvesteeringute fondid, kaubad ja materiaalsed varad, nagu väärismetallid, haruldased mündid, vein ja kunst.

Ja kui suur on alternatiivsete investeeringute turg?

Uuringute kohaselt kasvab alternatiivsete investeeringute sektor eeldatavasti aastaga59% aastaks 2023, ulatudes 14 triljoni dollarini.

Mis on alternatiivne investeerimine?

Alternatiivsed investeeringud on mis tahes investeeringud väljaspool traditsioonilisi sularaha, aktsiaid ja võlakirju.

Alternatiivsete investeeringute hulka kuuluvad immateriaalsed varad nagu antiik, kunst ja vein ning finantsvarad nagu erakapital ja krüptovaluutad.

Alternatiivsete investeeringute korrelatsioon traditsiooniliste investeeringutega on madal. Seetõttu on nad vähem mõjutatud turutingimustest ja neid saab kasutada investeerimisportfelli üldise riski vähendamiseks hajutamise kaudu.

Varadesse investeerimine nõuab sageli erakordselt kõrgetasemelist analüüsi, sest nende praeguse turuväärtuse määramine võib olla keeruline.

Üksikinvestorite otsustada, milliseid alternatiive nad otsustavad oma investeerimisportfelli lisada.

Hea uudis on see, et investoritele kättesaadavate alternatiivsete investeerimisvõimaluste hulk on viimastel aastatel suurenenud.

Millised on alternatiivsete investeeringute võimalikud eelised?

Alternatiivsed investeeringud võivad olla suurepärane viis investori portfelli mitmekesistamiseks ja aidata vähendada tema avatust aktsiaturu šokkidele, nagu traditsiooniliste investeeringute puhul.

Kuid madala riskiga alternatiivsed investeerimisvõimalused, nagu antiik, kunst, mündid ja vein, teenivad või kaotavad tõenäoliselt vähe raha. Seega loovad nad võimalusi täiendava sissetuleku teenimiseks.

Kuigi mõned investeeringud on pensionikontodele keelatud, on alternatiivsete investeeringute nimekiri siiski üsna mitmekesine, kas siis investori kapitali kasvatamiseks või sissetuleku tagamiseks.

Alternatiivsete investeeringute eelised võivad aga minna kaugemale kui ainult jõukuse suurendamine.

Kui investorite raha suunatakse rohkem nišiprojektidesse, näiteks idufirmadesse või dokumentaalfilmidesse, saavad mõned investorid tunda end hästi, teades, et nad panustavad asja, millest nad hoolivad.

Mida peaksite teadma enne alternatiivsete investeeringute kaalumist

Suurema tootluse teenimisega kaasnevad suuremad riskid – nagu ka alternatiivsete investeerimisvõimaluste puhul.

Oletame, et üksikinvestorid kaaluvad alternatiivsete investeeringute nimekirjast mitmeid võimalusi. Sellisel juhul peavad nad ja nende investeerimisnõustaja tegema nõuetekohast hoolt, et määrata kindlaks, millised võimalused igale investorile sobivad.

See on täpne, arvestades, et mõnede alternatiivsete investeerimisideede tulemused ei ole avalikud, mis võib mõnikord muuta riskide adekvaatse hindamise ja investeeringute tulemuslikkuse analüüsimise keeruliseks.

Alati kaasneb teatav risk, mistõttu on oluline kaaluda kõiki aspekte enne investeerimist ning investorid peaksid olema realistlikud selles osas, kui suurt riski nad on valmis võtma.

Investorid peaksid kaaluma järgmist:

 • Kas nad suudavad endale neid korduvaid tasusid lubada?
 • Kui kergesti saavad nad oma kapitali vajaduse korral välja võtta?
 • Kuidas nad tunneksid end, kui nad kaotaksid osa oma varandusest?

Kui nad tunnevad end oma vastustes kindlalt, peaksid nad kaaluma alternatiivsete investeerimisideede lisamist oma traditsioonilisele investeerimisportfellile.

18 liiki alternatiivseid investeeringuid investoritele

1# Antiikesemed, kunst, mündid & vein

Kuigi antikvariaat, kunsti, münte ja veini võib pidada pigem hobiks kui investeerimisvormiks, saavad need, kes suudavad ära tunda hea tehingu, kui nad seda näevad, tulu.

Hea vein on juba ammu olnud naudingu allikas ja usaldusväärne investeerimisvõimalus. Vastavalt Telegraph, mitmed investorid on näinud üle 150% tootlust viie aasta jooksul.

Samuti on tõusnud antiikesemete, klassikaliste autode, kunsti ja kollektsiooniesemete hinnad. Siiski on need varad sageli tsüklilised, seega on oluline mõista suundumusi ja seda, millal võib toimuda järgmine langus. Sarnaselt kinnisvaraga hinnatakse paljusid (kuid mitte kõiki) antiikesemeid, kui need vananevad ja neid on raskem leida.

Kaunite kunstide puhul on tegemist usaldusväärse investeeringuga, sest ajalooliselt on investorid saanud umbes 5,3 % tootlus.

Kuigi aktsia- ja kunstiturud ei tõuse ega lange tavaliselt samaaegselt, on kunstis siiski muutusi, mis võivad investeerimise muuta riskantseks.

Kui ostate investeerimiseks münte, arvestage kahte liiki: kuldmündid ja kollektsioonimündid. Riigi valitsused toodavad kuldmünte, tavaliselt väga ihaldusväärsetest metallidest, nagu kuld.

Buldoonmündid ei ole kollektsioneeritavad, sest nende väärtus ei tulene nende vähesusest, vaid metallist, millest need on vermitud.

Kollektsioneeritavaid münte hinnatakse mitte nende väärismetallide kaalu tõttu, vaid sellepärast, et neid tehakse vähe. Kuna need ei ole üldises ringluses, on need haruldased ja seega väga kogumiskõlblikud.

2# Riskifondid

Riskifondide haldamine toimub investeerimisjuhi poolt, kes valib välja, milliseid vahendeid investeerida. Need võimaldavad üksik- ja grupiinvestoritel hajutada oma portfelli mitme vara (ja keerulise) struktuuriga, hajutades seega portfelli riski.

Riskifondid on osutunud investoritele mõistlikult usaldusväärseks tulu teenimisel. Siiski peetakse neid üldiselt riskantsemaks, agressiivsemaks ja eksklusiivsemaks kui investeerimisfonde.

Samuti peaksid investorid arvestama, et nendes fondides osalemise eest võetavad tasud on kõrgemad kui teiste investeerimisvahendid. Fondivalitseja võtab osa teenitud kasumist.

3# Peer-to-peer laenud

Vastastikune laenamine on viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Peer-to-peer platvormid jätavad ühisrahastuse laenuprotsessist välja “vahendajad”, vähendades seeläbi laenamise ja kasumi saamisega seotud tasusid.

Seetõttu saavad nii laenuandjad kui ka laenuvõtjad paremaid määrasid, kui nad läheksid oma pank.

P2P-laenud pakuvad investoritele ulatuslikumat investeerimisvõimalust, mis mitmekesistab nende portfelli ja vähendab nende kapitaliriski. Pealegi saab P2P-laenude andmist alustada vaid mõne euro/naela/dollariga, seega on see suurepärane võimalus uutele investoritele.

Howard Marks of Oaktree Capital Management cites P2P as one unique niche where he feels there is more potential for bargains.

4# Kinnisvara & kinnisvara

Äri- või elamukinnisvara on kasumlik vara igas portfellis neile, kes otsivad lühi- ja pikaajalist tulu.

Kinnisvara ja kinnisvarainvesteeringuid saab teha mitmel viisil. Nende hulka võib kuuluda alahinnatud kinnisvara ostmine, selle renoveerimine ja kasumiga müümine.

Muud kinnisvara- ja kinnisvarainvesteeringud hõlmavad ärikinnisvara osa ostmist kinnisvarale keskendunud veebisaidi kaudu, kus platvorm haldab ja üürib kinnisvara.

Kinnisvaraturul on omad riskid: turg on üldiselt tsükliline ja sellel esineb väärtuse vähenemise perioode. Kuigi see võib mõjutada lühemaajalisi investoreid, on üldiselt täheldatud, et kinnisvara väärtus ja seega ka tootlus pikas perspektiivis suureneb.

5# Põllumaa

Teine ainulaadne alternatiivne investeerimisidee on investeerida põllumajandusmaasse. Sarnaselt kinnisvarainvesteeringutele on ka põllumajandusmaa ostmisel potentsiaalne tõusev väärtus.

Lisaks sellele võivad investorid põllumaad rentida või jagada, et teenida lisakasumit.

Kuna tegemist on nišiinvesteeringuga, soovivad investorid teha koostööd kinnisvaraspetsialistiga, kes on spetsialiseerunud talukinnisvarale.

Investorid peavad ka kaaluma, kui kaua nad ootavad tulu. Enamik põllumajandusmaa investoreid näeb tulu alles viie või enama aasta pärast.

6# Krüptoraha

Krüptoraha meelitab jätkuvalt palju hype ümber oma tehnoloogilise potentsiaali, plokiahela.

Krüptovaluutad on virtuaalvaluutad, mille eesmärk on tegutseda tsentraliseeritud reguleerivast asutusest sõltumatult. Krüpto on krüpteerimine, mida kasutatakse tehingute krüpteerimise ja turvalisuse tagamiseks.

Virtuaalsete ja digitaalsete valuutade hulk kasvab jätkuvalt, igaüks neist väidab end olevat mingil moel ainulaadne. Kuigi enamik neist on pärit algsest krüptovaluutast: Bitcoin.

Varajased investorid, kes nägid selle väärtust ette enne selle hullumeelsust mõned aastad tagasi, teenisid väikese varanduse.

Kuid need, kes liitusid liiga hilja, said tõenäoliselt kahju, sest Bitcoini volatiilsus põhjustas selle väärtuse hävimise üleöö. Isegi tänapäeval on algne krüptoraha praeguses COVID-19 maailmas endiselt volatiilne.

Lisaks sellele on valitsused endiselt mures selle pärast, kuidas krüptovaluutasid ja börse reguleeritakse. Investorid peaksid olema teadlikud, et mõnest valuutast võidakse tõenäoliselt täielikult loobuda, kui valitsused peavad neid “reguleerimata” valuutadeks.

7# Erakapitali investeerimine

Erakapitali investeerimine tähendab, et investorid investeerivad individuaalselt või grupina ettevõttesse, mille aktsiaid ei lasta avalikult välja.

Investorid panustavad ettevõttesse kapitali ja saavad seejärel oma algkapitali investeeringult tulu, kui ettevõte jõuab teatavasse elutsükli etappi. Näiteks võib see toimuda aktsiate esmakordse avaliku pakkumise (IPO) või ühinemise käigus.

Erakapitali investeeringud on sageli andnud hädavajalikku kapitali alustavatele ettevõtetele sellistes valdkondades nagu:

 • telecommunications
 • biotechnology
 • SaaS
 • alternatiivne energia

Erakapitaliinvesteeringute edu sõltub sellest, kui hästi ettevõte töötab, mis on riskantne isegi õiges majanduskeskkonnas.

Seetõttu on investoritel tavaliselt praktiline roll kasvava ettevõtte juhtimisstrateegia kujundamisel.

8# Riskikapital

Nagu erakapitali investeerimine, on ka riskikapitalifondid teine võimalus investeerida varajase faasi ettevõtetesse. Erinevus seisneb selles, et riskikapitalifondid hajutavad investorite riske, investeerides samaaegselt mitmesse varajase faasi ettevõttesse.

Siiski on varajase faasi investeeringud väga riskantsed ja nende ebaõnnestumise tõenäosus on palju suurem kui edu. Kuid need, mis hästi toimivad, võivad investoritele märkimisväärset tulu tuua.

Tüüpilise riskikapitalifondi eesmärk on, et vähemalt üks ettevõte saavutaks erakordse tulemuse, mis kataks seega kõigi teiste varajase faasi investeeringute kahjumite investeerimiskulud.

Tuleb märkida, et riskikapitali investeerimine on endiselt üks riskantsemaid varaklasse, kuhu investeerida. Investorite tulu võib võtta mitu aastat ja ainult mõned näevad oma algse investeeringu tasuvust.

Olge alati teadlik, et enamikul varajase faasi ettevõtetel on suur tõenäosus ebaõnnestuda.

9# Juhitud futuurid & optsioonid

Sarnaselt riskifondidele juhivad ka juhitud futuurifonde fondivalitsejad. Tulevikufondide valitsejad investeerivad investorite raha futuuridesse või optsioonidesse kauba-, valuuta- ja intressiturgudel.

Futuurid ja optsioonid on peamiselt panused selle peale, kuidas konkreetne aktsia või investeering areneb. Futuur on leping, millega ostetakse teatud kogus kaupa, aktsiat või isegi valuutat kindlaksmääratud hinnaga tulevikus kindlaksmääratud kuupäeval.

Panuse ostja või müüja teenib seejärel kasumit sõltuvalt sellest, kas tegelik hind tõuseb või langeb vastavalt kokkulepitud hinnale.

Optsioonid toimivad sarnaselt, sest ostjale antaksevalik osta investeeringut, mitte kohustust.

Juhitud futuurid hoiavad investorite portfelli mitmekesisena, kuna need ei järgi tavaliselt turusuundumusi. Erinevate kaubaturgude tulemuste prognoosimise olemus muudab futuurid ja optsioonid siiski riskantsemaks.

10# Forex (valuutavahetus)

Valuutavahetus ehk forex on erinevate valuutade müük ja ostmine, et kasutada ära nende väärtuse kõikumist. See on tuntud kui arbitraaž, mis tugineb valuutaturu hindade kohandamisele aja jooksul.

Valuutahinnad kõiguvad pidevalt vastavalt maailma sündmustele. Investorid võivad ühel hommikul ärgates avastada riigipöörde, loodusõnnetuse või muu asjaolu, mis on põhjustanud nende osaluse tõusu või languse konkreetses valuutas.

11# Tuletisinstrumendid

Tuletisinstrumentide hulka kuuluvad optsioonid, futuurid, forvardid ja vahetuslepingud. Tuletisinstrumendid on lepingud, mille puhul üksiku vara väärtus saavutab kindla taseme ja maksab investorile välja.

Futuurid ja optsioonid (vt alternatiivsed investeerimisideed 8#) on selgitatud eespool. Vahetusleping on kahe osapoole vahel vahetatav vara, millega saavutatakse mõlemale osapoolele soodne intressimäär.

Tuletisinstrumentidel on vilets maine, sest majandusteadlased on seostanud2008. aasta krediidikriis kuni reguleerimata tuletisinstrumentide turu ja sellele järgnenud hüpoteegikriisini.

Kui tuletisinstrumente kasutatakse “targalt”, võivad need siiski minimeerida investeerimisriski portfellis.

Näiteks võib fondivalitseja kasutada kaubafutuurid, et kompenseerida võimalikku kahjumit valuutainvesteeringute puhul.

Mõned tuletisinstrumendid, nagu futuurid ja optsioonid, on üksikinvestorite jaoks suhteliselt hästi hallatavad. Suured institutsionaalsed investorid ja hallatavad fondid haldavad tavaliselt vahetuslepinguid.

12# Kaubanduse rahastamine

Kaubanduse rahastamine hõlbustab ostjate (importijate) ja müüjate (eksportijate) vahelist kaubandust, pakkudes vajalikku rahastamist ja vähendades kaubandustehingutega seotud riske.

Arvestades, etumbes 80-90% maailmakaubandusest sõltub kaubanduse rahastamisest., mõjutab see oluliselt majanduskasvu nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Tüüpiline kaubanduse rahastamise laen rahastab eksportivat ettevõtet ja selle tagatiseks on eksporditav tagatis, tavaliselt mingi kaup või kaup.

Müük tekib siis, kui importijad maksavad eksportijale materjalide tarnimise eest. Kui eksportija on saanud laenu, saab ta selle tagasi maksta oma kaubandusfinantseerimislaenu(d).

Kaubanduse rahastamine pakub mitmesuguseid rahastamisvõimalusi, mis on mõeldud kaubavahetuse kiirendamiseks, vähendades samal ajal investorite kapitaliga seotud riske.

13# Kaubad

Tooraine hõlmab selliseid varasid ja ressursse nagu kuld, nafta ja muud väärismetallid nagu vask, fossiilsed kütused, põllumajanduskultuurid ja kariloomad.

Nagu futuuriturg, on ka kaubaturg väga volatiilne, sest loodusõnnetused ja maailma sündmused võivad hindu otseselt mõjutada. Vaid sel aastal on vaja vaadata, kuidas toornafta väärtus on langenud.

Põllumajandus on teine ebastabiilne näide. Märkimisväärne ülejääk põllukultuuride toiduaineid võib selle kauba hinda järsult langetada. Järgmisel aastal võib riiki tabada põud ja nimetatud saagi väärtus tõuseb, kuna selle nappus suurendab nõudlust.

Üksikinvestorite jaoks on kõige turvalisem viis toorainehindade tõusust kasu saada, kui nad ostavad pigem palju erinevaid tooraineid, kui keskenduvad ühele toorainele.

Kui investorid teevad seda omal moel, saavad nad kõrvaldada osa ebakindlusest, mis tuleneb sellest, millised kaubad võivad antud hetkel tõusta ja millised langeda.

14# Gaas & naftatootmine

Gaasi- ja naftatootjad seisavad silmitsi järeleandmatu survega suurendada tootmist ning tootmise suurendamine toimub peamiselt kapitaliinvesteeringute kaudu.

See alternatiivne investeering võib olla atraktiivne investori portfelli mitmekesistamiseks.

Kuid gaasi- ja naftatootmine on volatiilne alternatiiv, seega peaksid investorid võtma endale nii kasumit kui ka kahjumit ning olema kõrge riskitaluvusega.

15# Merenduse finantseerimine

Laevanduse rahastamine on laevade, näiteks paatide ja laevade ehitamise, lammutamise või soetamise rahastamine. Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni andmetel, üle 90% kõigest, mida me tarbime reisib laevaga ja meritsi, mille väärtus on 12 triljonit USA dollarit. 2017. aastal.

Investorid peavad siiski uurima merefinantseerimist, sest seda mõjutavad tugevalt turusuundumused, sealhulgas võimalikud langused maailmaturgudel või tariifitõusud.

Kuigi sellega kaasneb teatav risk, võib merefinantseerimine olla potentsiaalselt põnev investeerimisvõimalus.

16# Lennunduse rahastamine

Lennunduse rahastamine oli varem usaldusväärne investeering. Kuid koronaviiruse pandeemia on põhjustanud lennundussektoris tõsise languse.

Enne lennunduse rahastamisse investeerimist peaksid investorid kindlaks tegema, kas lennureisid jõuavad tagasi COVID-eelsele tasemele.

Kui investorid soovivad investeerida lennundusse, siis on parem teha koostööd pigem fondi professionaaliga kui otse rahastada. Professionaal mõistab lennureisijate turu suundumusi ja tööstusharu eeskirju.

Õhusõidukitel on tavaliselt pikk kasutusiga (20-25 aastat), mis tähendab, et investoritel on käegakatsutav vara oma nurgas. Kuid nagu enamik teisi materiaalseid varasid, amortiseeruvad ka õhusõidukid aja jooksul.

17# Annuiteedid

Annuiteet on pigem kindlustustoode kui investeering. Annuiteet maksab eluaegselt (või kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul) kindla summa aastas ja seda saab pärandada pärijale.

Aastarahad pakuvad nende ostjatele stabiilset, pikaajalist kasvavat sissetulekut. Investorid saavad juhtida sissetuleku ja riski suurust, millega nad on rahul.

Väljamakse toimub tavaliselt siis, kui inimene läheb pensionile ja soovib täiendada oma pensioni, pensionisäästusid ja muid investeeringuid.

Annuiteetidesse investeerimisel olge tähelepanelik, kui palju tasusid tuleb maksta. Need võivad kokku tulla ja väljavõtmistasud on kulukad.

18# Film

Alternatiivne investeerimisvõimalus on investeerida filmide või filmide tootmisse.

Kuigi see on kahtlemata ahvatlev, enne kui investorid mõtlevad Hollywoodi vaatemängu glamuuri peale, keerleb enamik filmiinvesteeringuid dokumentaal- ja kunstfilmide ümber. Seega võib see olla riskantne, sest film võib vajada rohkem edu.

Kickstarteril on nimekiri filmidest kuhu investorid võivad kaaluda investeerimist, kuid jällegi määrab see, kas tegemist on masside või niššiga, mis piirab vaatajate arvu.

Filmidesse investeerimisel on lisakasu, et investori poolt kirglikult toetatakse põhjuseid, mis on talle olulised, ja seega edendatakse neid kogu maailmas.

Kas alternatiivsed investeeringud on riskantsemad?

Loomulikult ei usu mitmed inimesed, et alternatiivid kuuluvad portfelli. Mõned viitavad oma põhjendustes vajadusele suurema likviidsuse ja läbipaistvuse järele. See punkt kehtib konkreetsete alternatiivsete investeeringute puhul (kuigi traditsioonilised investeeringud, nagu 2008. aasta tuletisinstrumentidega kauplemine, on vaevalt, et neid saab kontrollida).

Teised allikad väidavad, et alternatiivide kaasamine ja portfelli mitmekesistamine suurendab tõenäosust, et saadakse väiksema riskiga tulu.

Nagu iga investeeringu puhul, peavad investorid enne oma raha alternatiivsele investeeringule pühendumist olema hoolsad. Investeerimisnõuete põhjalik uurimine tagab, et portfelli on võimalik riske ja vajalikke pikaajalisi positsioone arvesse võtta.

Pange tähele, et ajalooline tootlus ei näita tulevast tootlust; kahtluse korral pöörduge alati finantsnõustaja poole.

Alternatiivsed investeeringud ei ole ainult suurte taskute ja väga jõukate institutsioonide jaoks.

Üksikinvestorid, kes soovivad oma portfelli täiendada, saavad nüüd mitmekesistada ja otsida paremaid tulusid, kaaludes mitmeid alternatiivseid investeeringuid.

*Selles artiklis sisalduv teave on esitatud ainult üldiseks informatsiooniks. Seda ei tohiks tõlgendada ega käsitleda kui soovitust osta, müüa või hoida mingeid väärtpabereid või pidada seda muul viisil investeerimis-, maksu-, finants-, raamatupidamis-, õigus-, regulatiiv- või vastavusnõustamiseks.*

0 0 hääled
Article Rating
Teavitage
guest

0 Comments
Inline tagasiside
Vaata kõiki kommentaare
0
Tahaksin teie mõtteid, palun kommenteerige.x