MoneyHub

Kas olete emotsionaalne kulutaja?

an emotional spender

Ükskõik kui hästi te oma raha haldate, võivad teie emotsioonid julgustada teid tarbetuid oste tegema. Kas olete emotsionaalne kulutaja?

Ükskõik kui hästi te oma raha haldate, võivad teie emotsioonid julgustada teid tegema otsuseid, mis võivad maksma minna väikese varanduse.

Emotsionaalsed kulutused tekivad siis, kui kulutame millelegi rohkem raha sest tunneme igavust, üksildust, muret või võib-olla seetõttu, et tahame tähistada elusündmust nagu uue töö saamine.

Kui te pole külma südamega masin, on oma emotsioonide kontrolli all hoidmine kulutamisotsuste kaalumisel võimatu. Hea uudis on aga see, et on mitmeid võimalusi mida saate ära kasutada, et emotsiooniostud ei takistaks teid oma pikaajaliste finantseesmärkide saavutamisel, näiteks kinnisvaralaenu saamisel, pensionipõlveks säästmisel või olemasolevate võlgade kustutamisel.

Arvestades seda tohutut summat, on MoneyHub uurinud erinevaid emotsioone, mis võivad teie ostuotsuseid mõjutada, kuidas oma päästikuid ära tunda ja mõningaid meetodeid, mida saate nende haldamiseks kasutada.

Emotsioonid, mis võivad teie kulutusi mõjutada

Mitmed erinevad emotsioonid võivad panna sind üle kulutama. Olulised neist, kuigi mitte eksklusiivne nimekiri:

 • Üksindus – paljud pöörduvad poodi, kui nad kannatavad üksinduse või kurbuse all, et end rõõmustada.
 • Igavus – viib sageli impulssostudeni, kus paljud sirvivad veebisaite või jalutavad ostutänavale, et end raha kulutades lõbustada.
 • Stress – kui tunneme millegi pärast ärevust või eriti muret, aitab ostlemine meil end paremini tunda, sest tunneme et kontrollime oma elu mõnda aspekti. Kahjuks põhjustab ülekulutamine sageli rohkem stressi.
 • Armukadedus – kadedus on üks halvimaid tundeid, mis kannustab meid kulutama, kui me midagi ei vaja. Kadedus selle üle, et meie sõpradel ja eakaaslastel on mõned uued riided, aksessuaarid või puhkusereisid, ärgitab meid võistlema ja proovima sama teha või mis veelgi hullem, kulutama rohkem, et tunduda veelgi parem.
 • Õnn – positiivsed emotsioonid käivitavad meid ka kulutama, kui meil on põhjust olla õnnelik, juskui tasuks selle õnne saamise eest.
 • Põnevus – Kõik uued asjad on põnevad, sealhulgas puhkuse broneerimine, piletid kontserdile, uus käekott või tehniline vidin. See põnevustunne sunnib meid kulutama.

Emotsionaalsed kulutused ja nende mõju

Kuigi emotsionaalsed kulutused pakuvad teile kohest rahuldustunnet, pannes teid sel hetkel end positiivselt tundma, võivad pikaajalised tulemused olla kohutavad, peamiselt siis, kui loodate oma ostude rahastamiseks krediidile.

Emotsionaalsed kulutused on väga sarnased emotsionaalse söömisega. Me kõik teame teravalt, et koogid, šokolaad ja krõpsud on meie toitumisele halvad, kuid me sööme neid siiski hoolimata sellest, sest need pakuvad kohest mugavust, mida me ihaldame. Ülesöömine suurendab aga kehakaalu, muutes hiljem lisakilodest lahtisaamise raskemaks.

Samamoodi on ülekulutamine täpselt sama. Kui kulutate sageli üle, sest lasete oma emotsioonidel paraneda, võtab võlgnetava tagasimaksmine kaua aega.

Isegi kui te pole ostude eest tasumiseks oma krediitkaarte kasutanud, pole sellel vahet. Kogu oma kasutatava sissetuleku kulutamine iga kuu sööb ära kõik rahalised eesmärgid, mida soovite saavutada – olemasoleva võla kustutamine, säästmine kinnisvaralaenu sissemaksekskui ostate esimest oma eluaset või suvepuhkuseks.

Tehke kindlaks, mis käivitab teie kulutused

Emotsionaalsete kulutuste vastu võitlemiseks peate kindlaks määrama päästikud, mis põhjustavad teie kulutamist.

Kaaluge hoolikalt kõiki aegu, mida olete viimasel ajal üle kulutanud. Kas see juhtus pärast sellist elusündmust nagu palgatõus või töökaotus? Kas alustasite tähistamiseks või kaastundeks kulutamist?

Teise võimalusena, kas nägite oma sõbra uut jopet sotsiaalmeedias , nimelt Instagramis, tundsite end siis kadedana ja otsustasite minna riiete ostmise spree’le võistlema?

Kui te ei suuda leida, mis ärgitab teid kergemeelselt kulutama, proovige salvestada lihtne “kulutamispäevik”, kuhu märgite üles, kui palju kulutasite ning mida ja kuidas te end sel ajal tundsite.

Oma päästikute ja neid tekitavate tunnete tundmine aitab teil vältida edasisi emotsionaalseid kulutusi.

Kontrolli oma emotsionaalseid kulutusi

Seega, järgmine kord, kui tunnete õhutust oma sissetulekut kulutada, küsige endalt järgmised viis küsimust:

 • Kuidas ma end tunnen?
 • Miks ma seda ostan?
 • Kas mul on seda tegelikult vaja?
 • Kas selle ostuga võib oodata? (Kui saab, siis võib-olla pole teil seda tegelikult vaja)
 • Kuidas ma selle eest maksan?

Kui saate hetkeks peatuda ja neile küsimustele vastata, aitavad need teil kindlaks teha, kas peate tõesti midagi ostma või on see ainult impulssost.

Samuti väärivad märkimist muud viisid, kuidas oma emotsioonidele reageerida, mitte kulutada. Näiteks treenige selle asemel, et suunduda oma rahakotti, kui tunnete end eriti stressis. Väljas käimine ja aktiivne olemine on suurepärane viis stressi leevendamiseks ja selle käigus takistada teil kulutamast raha, mida teil tõenäoliselt pole.

Teine hea tähelepanu kõrvalejuhtimine on lugemine – hoidke head raamatut käepärast ja sirutage selle poole alati, kui tunnete, et olete sunnitud kulutama. Kui lugemine pole teie tass teed, kaaluge mõnda muud hobi, mis teile meeldib.

Veelgi parem, kui teil on endiselt raskusi, rääkige usaldusväärse sõbraga ja helistage talle alati, kui tunnete kiusatust. Kui keegi, keda usaldate, tuletab teile viisakalt meelde liigse ostlemise mõju teie kuueelarvele, on see just see mida vajate reaalsusesse tagasi tulemiseks.

Viimased mõtted emotsionaalsetest kulutustest

Teadlikkus sellest, mis käivitab teie emotsionaalsed kulutused ja kuidas saate end selle nimel tegutsemisest distantseerida, võib tohutult muuta seda, kuidas tunnete oma raha haldamist.

Selle asemel, et lasta oma kulutamistungidel end kontrollida, saate anda endale võimaluse oma raha targalt kasutada ja saavutada endale seatud rahalised eesmärgid, olenemata sellest, millised need on.

Kuidas kontrollida emotsionaalseid kulutusi?

Kas teil on näpunäiteid, mida MoneyHubi kogukonnaga jagada?

Andke mulle allpool teada.

5 1 hääletada
Article Rating
Teavitage
guest

0 Comments
Inline tagasiside
Vaata kõiki kommentaare
0
Tahaksin teie mõtteid, palun kommenteerige.x