MoneyHub

Kas madala riskiga ja kõrge tootlusega investeeringud on müüt?

Are low-risk, high-return investments a myth?

Investeerimine on oma olemuselt väga lihtne. Kõik on seotud riski ja tootlusega. Kuid kas on olemas selline asi nagu madala riskiga ja kõrge tootlusega investeering? MoneyHub arutleb.

Peatume lühidalt teemadel:

  • Riskide hindamine investeerimisel
  • Nelja liiki madala riskiga ja kõrge tootlusega investeeringud

Riskide hindamine investeerimisel

Investeerimine on oma olemuselt väga lihtne ettevõtmine. Kõik on seotud riski ja tootlusega. Kui suure summaga olete valmis riskima, et saada üks euro juurde?

Warren Buffett selgitab seda järgmise investeerimisnõuandega:

  1. Reegel 1: Ära kaota raha
  2. Reegel 2: Ärge unustage reeglit number 1

Seega määrab riski see, kui erinevad on tootlused, mitte raha kaotamine.

Selgituseks: risk siin tähendab et pole garanteeritud et te ei kaota oma kapitali – investeeringut.

Aktsiad ja osakud on riskantsemad kui riigivõlakirjad, kuid pikemas perspektiivis kipuvad need andma kõrgemat tootlust. Aktsiatega seotud riskiaste on väga erinev.

Aktsiad on riskantsemad kui nende väärtus on kõrge.

Aktsiaturud on meid veennud, et me peaksime riskide minimeerimiseks investeerima hästi juhitud riskifondidesse.

Loomulikult nõuavad need fondid, et investorid maksaksid haldustasu. Seega on kasum, kuigi tavaliselt suurem, alles pärast komisjonitasude maksmist.

See on aktsiaturu meede, et müüa teile rohkem juhitud riskifonde.

Riskide hindamisel võetakse arvesse lühi- ja pikaajalisi tegureid. Lühiajaliselt on lõppeesmärk saavutada kasumlikkus.

Enamik investoreid otsib siiski pikaajalist perspektiivi ja peab arvestama kahe kriitilise teguriga: Inflatsioon ja võlakirjad.

Lühiajaline inflatsioonimõju on minimaalne. Siiski on see pikemas perspektiivis oluline, sest inflatsioonikahjum kumuleerub aja jooksul.

Pikaajaliselt kasvavate kohustuste, näiteks pensioniplaanide, elukindlustuse ja sihtkapitalidel on kohustusi, mida nad peavad rahastama. Üksikisikuid mõjutavad pensionieesmärkide saavutamise ja perekondlike kohustuste täitmine.

Seega on risk ebakindlus, mis on seotud suutmatusega saavutada kavandatud kohustusi – lõppeesmärki.

Investorid peaksid investeeringu tasuvuse asemel hindama nõutava tootluse saavutamise tõenäosust – nendelõppeesmärki.

Tegelikult on mõiste “madal risk” ühe investori jaoks erinev kui teise jaoks. Erinevus ei seisne mitte selles, mida peetakse suureks tootluseks, vaid lõppeesmärgis, alusinvesteeringu säilimises.

Neli näidet madala riskiga ja kõrge tootlusega investeeringute kohta

1. P2P (‘peer to peer lending’ eesti keeles ühisrahastus) laenud

P2P-investeerimisest on saanud üks kiiremini kasvavaid alternatiivseid investeerimisvahendeid, mis pakub investoritele mitmekesiseid portfelle ja kõrget tootlust.

Kuna enamik platvorme pakub erinevaid kapitalikaitsemeetmeid, sealhulgas tagasivõtmistagatisi, tagatisfonde ja vabatahtlikke reserve, on investorite vahendite risk minimeeritud.

Kombineerituna stabiilse sissetulekuga on P2P-laenud usaldusväärne investeering neile, kes soovivad vähendada oma kapitaliga seotud riske.

P2P-laenude tüüpiline tootlusmäär võib erineda6 % kuni 20 %Isegi pärast haldustasu arvesse võtmist.

2. Kinnisvara

Kinnisvarainvesteeringud võivad pakkuda suurt tulu üüri, väärtuse kasvu ja kinnisvarast sõltuvate ettevõtete kasumi kaudu.

Muude eeliste hulka kuuluvad maksusoodustused ja ühekordne kasum, kui investor müüb kinnisvara.

Investeerimisfondid pakuvad alternatiivset võimalust investeerida kinnisvarasse ilma kinnisvara omamise, haldamise või finantseerimiseta, võttes ära kinnisvara haldamisega seotud probleemid.

Näiteks on üürielamute keskmine tootlus 10,6%. Teisalt on ärikinnisvara keskmine investeeringu tasuvus 9,5%.

3. Puit

Juba üle kümne aasta on puit olnud investorite lemmik alternatiivne investeering. Puidu puhul on tore see, et sa ei pea midagi tegema. Iga aasta, mil puu kasvab, saate 2-4% kasu, eeldades, et puidu hind jääb samaks.

Parim osa on see, et sa ei pea puitu müüma kui see on küps koristuseks. Investorid võivad hoida oma puiduinvesteeringuid seni, kuni nad on rahul praeguste hindadega, millega nad saavad neid müüa. Tavaliselt korreleeruvad puidu hinnad elamuturuga.

Need ei ole siiski seotud aktsia- ja võlakirjaturgudega, pakkudes leevendust aktsiaturu languse korral ning pakkudesumbes 7-protsendilist saagikust.

4. Haruldased mündid ja väärismetallid

Sarnaselt puiduile võib osta väärismetalle, näiteks kulda, hõbedat või haruldasi münte. Haruldased mündid ja väärismetallid ei ole nii tihedalt seotud maailmamajanduse arenguga kui aktsiaturg.

Väärismetallide ja haruldaste müntide hinnad on sageli tihedalt seotud pigem kulla ja hõbeda untsihinnaga kui mõne muu indeksiga.

Seetõttu peetakse haruldasi kuldmünte üldiselt üheksvähem riskantseks investeeringuks turul. Väärismetallide keskmine aastane tootlus on 3-4%. Mõnikord on hinnad saavutanud 15-20%-lise aastakese kõrgeima taseme.

Lõppeks

Alternatiivsed investeeringud on palju vähem riskantsed kui investeerimine aktsiatesse, osakutesse, võlakirjadesse ja investeerimisfondidesse.

Lisaks sellele on nende teenitud kasum tavaliselt suurem.

Investoritel on suurem kontroll alternatiivsete investeeringute üle, mis annab tänu sellele suurema turvalisuse.

Kokkuvõttes ärge laske aktsiaturul riski enda jaoks määratleda.

Suurema riski võtmine ei too tingimata kaasa suuremat tulu. Põhjuse ja tagajärje suhe võib olla vastupidine: investorid nõuavad suuremat tulu, võttes rohkem riske.

Madala riskiga ja kõrge tootlusega investeeringud ei ole müüt – need nõuavad lihtsalt investori lõppeesmärkide hindamist.

0 0 hääled
Article Rating
Teavitage
guest

0 Comments
Inline tagasiside
Vaata kõiki kommentaare
0
Tahaksin teie mõtteid, palun kommenteerige.x